Hareketlilik Rehberlik Hizmeti


GİDEN VE GELEN ÖĞRENCİLER İÇİN REHBERLİK HİZMETİ

 

İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencilerine hareketlilik öncesi ve sonrasında yeterli rehberlik hizmeti sağlanmaktadır. Erasmus + Ofisi, öğrencileri her dönem öğrenim ve staj hareketliliğinden yararlanmak için temel şartlar, süreçler, tarihler ve diğer gereklilikler hakkında bilgilendirmek için seminerler düzenlemektedir. Ayrıca öğrenciler bunlar hakkında üniversite web sayfasındaki duyurular ve duyuru panolarındaki afişler aracılığıyla da bilgilendirilmektedir.

Öğrenciler, bilgilendirme seminerleri, duyurular ve bölüm koordinatörleri aracılığıyla yapacakları başvurular için asgari genel not ortalaması ve dil gerekliliklerini karşılamaları için teşvik edilmekte ve üniversitedeki bütün bölümlerde çeşitli yoğunluklarda dil dersleri verilmektedir. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren bir dil hazırlık okulu öğrencilere Erasmus hareketlilik ve kariyer amaçlı dil yeterlilik düzeyi kazandırmak için bir yıl boyunca haftada 20-25 saat İngilizce dil dersleri desteği sağlamaktadır.

Kazanan öğrenciler seçildikten sonra, öğrencilere Erasmus Ofisi ve bölüm koordinatörlerinin ortak rehberliğiyle pasaport alma, vize başvurusunda bulunma, sigorta, kalacak yer ve karşı kuruma varış ve irtibat kişileri konusunda yardımcı olunmaktadır. Aynı zamanda, harcamaları için öğrencilere hareketlilik dönemlerinden önce hibe ödemelerinin yapılması da temin edilmektedir.

Diğer taraftan, gelen öğrencilere rehberlik hizmeti varışlarından çok önce sağlanmaya başlanır. Erasmus koordinatör yardımcıları gelen öğrencilerin öğrenim anlaşmalarını tamamlar, vize başvuruları için davet mektuplarını hazırlar, üniversite yurtlarında veya çevre yurtlarda konaklama için rezervasyonlar yapar ve gelen öğrencilerin üniversite ve şehir ortamına entegrasyonları için bir oryantasyon programı düzenler. Gelen öğrencilere, ihtiyaç duyabilecekleri konularda yardımcı olmak için ayrıca mümkünse bir arkadaş öğrenci temin edilir. Gelen öğrenciler tercih etmeleri durumunda, en az 4-5 kişiden talep gelmesi şartıyla, yoğun bir Türkçe dil kursu imkanından da yararlanabilir. Ayrıca gelen öğretim elemanları da yoğun dil kursu imkanından yararlanabilir.

Designneuro