Dil Politikası


DİL POLİTİKASI

 

İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçe’dir. Ancak öğrencilere çeşitli dillerde dil yeterliliği desteği sağlanmaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde bütün öğrencilerin tercihe bağlı olarak kaydolabilecekleri ve her hafta 20-25 saat İngilizce ders içeren bir yıllık İngilizce hazırlık programı bulunmaktadır. Öğrenciler kazandıkları bölüme başlamadan önce bu şekilde İngilizce hazırlık okuyabilmektedir. Hazırlık okulu, öğrencileri en az B1 seviyesinde İngilizce bilgisiyle mezun etme hedefine sahiptir. Öğrencilere ön lisans veya lisans öğrenimlerine başlamadan önce hazırlık okuluna yazılmaları önerilmekte ve gelecekteki Erasmus+ ve diğer çerçevelerdeki hareketlilik faaliyetleri için bu tarz ciddi bir hazırlık okulu okumaları teşvik edilmektedirler.

 

Hazırlık okuluna ek olarak, dört yıllık fakülte öğrencilerine üniversitedeki eğitimleri boyunca 3-8 saat arası İngilizce dil dersleri verilmekte, meslek yüksek okulu öğrencilerineyse iki yıllık eğitimleri boyunca her dönem 3 saat İngilizce dersi verilmektedir.

 

Hareketliliğe katılabilmek için öğrencilerin uluslararası düzeyde tanınmış bir İngilizce dil sınavına veya İstanbul Rumeli Üniversitesi Diller Bölümü tarafından düzenlenen yeterlilik sınavına girerek dil yeterliliklerini belgelemeleri gerekmektedir.

Designneuro